Kayıt Ol'maz iseniz Linkleri ve Resimleri Göremezsiniz.Eğer Kayıtlı'İsenizGiriş Yapın
Moderatör Alımları Başlamıştır.Başvuru için TIKLA

  ||NBA||

  Paylaş

  sqlowen
  Moderatör
  Moderatör

  >>Rep Puanı : 29
  >>Teşekkür Puanı : 0
  >>Mesaj Sayısı : 23
  >>Kayıt tarihi : 05/03/11

  Cüzdan
  Altın Altın:
  Para Para:

  default ||NBA||

  Mesaj tarafından sqlowen Bir Ptsi Mart 07, 2011 7:10 pm

  Profesyonel Basketbol Ligi (NBA), ABD'de kurulmuş profesyonel basketbol ligi organizasyonudur.

  Tüm dünyada en çok izlenen spor organizasyonlarından biridir. 1995'de tekrar Kanada'da Toronto Raptors ve Vancouver Grizzlies takımları ile bu ülkeye de taşındığı halde Vancouver'da yeterli ilgiyi görmediği için şu anda ABD
  dışında sadece Toronto Raptors takımı vardır.


  NBA'in resmi logosunda eski Los Angeles Lakers'lı oyuncu Jerry West'in silüeti bulunmaktadır.

  NBA'in logosunda Jerry West'in silüetinin bulunmasının sebebi ne Michael Jordan'ın, ne Magic Johnson'ın, ne de herhangi bir süperstar NBA oyuncusunun yapamayacağı bir şeydi. NBA Finalleri'nde takımı yenilmişti, ancak finallerin MVP'si ödülünü harika oyunu nedeniyle almıştı.  Tarihi
  NBA,de 6 Haziran 1946 tarihinde "Basketball Association of America" (BAA) adıyla kuruldu. Bugünkü adı olan "National Basketball Association" (NBA) ismi ise 1949 yılında ABD'de kurulmuş bir diğer profesyonel lig olan "National Basketball League" (NBL) ile birleşmesinden sonra alındı.

  NBL 12 yıldır süren profesyonel bir lig olmasına rağmen genel olarak 3 yıllık BAA'nın önderliğinde kuruldu. Bunda, BAA'nın ülke çapında büyük şehirlerde yaygın bir lig olması sebepti. 1949 yılında iki ligin birleşmesinden dolayı 17 takımlı bir lig oluştu. Bu birleşme sonucu büyük şehirlerdeki büyük takımlar ile küçük kasaba takımlarının karışımı dengesiz bir lig oluştu.

  1950'de lig 11 takıma düştü. 1954'de lig tarihinin en az takım olan 8 takım kaldı. Bu sekiz takım hala ligde mücadele eden Knicks, Celtics, Warriors, Lakers, Kings , Pistons, Hawks ve 76ers oldu. Bu arada takımlar küçük şehirlerden daha büyük şehirlere taşınmaya başladı. Örneğin Hawks Tri-Cities'den Milwaukee'ye ve oradan St. Louis'e; Kings Rochester'den Cincinnati'ye ve Pistons Fort Wayne'den Detroit'e taşındı. NBA'de adını hiç değiştirmeyen iki takım vardır. Bunlar Boston Celtics ve New York Knicks'dir.

  İlk Afroamerikan oyuncuların kontrat imzalamaya başladığı 1950'ler 5 kez şampiyonluk kazanan Minneapolis Lakers'ın bariz bir üstünlüğü ile geçti.

  1954 yılında lig maçlarındaki mücadeleyi hızlandırmak için hücum süresi 24 saniyeye ilk kez NBA'de indirildi.

  1956 yılında çaylak pivot Bill Russell'ın Boston Celtics'e transfer olmasıyla ligin görünümü birden değişti. Zaten elinde Bob Cousy gibi yıldız bir guard bulunan Celtics, ligi domine etmeye başladı ve 13 sezonda 11 şampiyonluk kazandı. 1959 yılında başka bir efsane Wilt Chamberlain NBA'de oynamaya başladı ve tüm rekorları alt üst etti. Russell ile Chamberlain'in çekişmesi halen takım sporlarında gelmiş geçmiş en ünlü çekişmelerden bir olarak kabul edilir.

  Bu dönemde Lakers'ın Los Angeles'e taşınması ve bazı yeni takım eklemeleri ile ligin güç dengesi biraz oturmaya başladı.

  1967 yılında ABA uzun adıyla "American Basketball Association" isimli başka bir lig kurulması ile ligin kalitesi bir kez daha tehlikeye girdi. New York Knicks, Denver Nuggets, Indiana Pacers ve San Antonio Spurs gibi bugün NBA'de mücadele eden takımları da içeren lig 1976'da NBA'le birleşti. Bu dönemde NBA'in Kareem Abduljabbar, Oscar Robertson gibi oyuncuları kendi bünyesine katabilmesi belki de NBA'in bu rekabetten üstün çıkmasını sağladı.

  ABA ile birleşme sonucu takım sayısı 22'ye çıktı ve birleşmeden üç yıl sonra 1979 yılında ABA'da olan ama NBA'de olmayan üç sayı kuralı NBA tarafından kabul edildi.

  Bu yıllardaki lig için diğer önemli olay ise lige katılan yeni oyuncular Larry Bird ve Magic Johnson'dır. Bu iki oyuncu hem lige yeni bir rekabet katmış hem de pek çok yeni izleyici çekti. Bird, Celtics; Magic Johnson ise Lakers tarafından takımlarına katıldı ve Celtics 3, Lakers 5 şampiyonluk kazandı. 1989 yılında ligdeki takım sayısı 27'ye çıkarıldı.

  1980'ler bu şekilde geçtikten sonra 1985 yılında Michael Jordan'ın lige girmesi ile NBA yepyeni bir görünüm kazandı ve 1990'lar Chicago Bulls'un etkinliğinde geçdi. Bulls Jordan'ın önderliğinde 6 şampiyonluk kazandı.

  1990'larda ayrıca NBA dünya çapında büyük tanınma ve artık dünya çapında takip edilen bir lig konuma ulaştı. 1995 yılında ABD dışında Kanada'da Toronto Raptors ve Vancouver Grizzlies takımları kuruldu ve takım sayısı 29 oldu. 1992 yılında Rüya Takım (Dream Team) adıyla ilk defa NBA'in profesyonel oyuncuları Barselona'daki olimpiyatlara katıldı. Michael Jordan, Larry Bird ve Magic Johnson'lı ABD milli takımı her maçını farklı kazanarak Olimpiyat altın madalyası kazandı.

  Uzun süre yabancı oyuncu almakta tereddüt eden takımlar bu dönemde Dražen Petrović, Vlade Divac gibi oyuncuların başarılı olmasıyla tüm dünyadaki ligleri taramaya ve yetenekli oyuncuları bünyelerine katmayan başladılar. 1994 yılında NBA'de MVP ödülünü Nijeryalı Hakeem Olajuwon kazandı. 2002 yılında İspanya vatandaşı Pau Gasol yılın çaylak oyuncusu ödülünü kazandı. Yine 2002 yılında Çin'li Yao Ming NBA Draftı'nda ilk sıradan seçildi.

  1996 yılında bayanlar ligi "Women's National Basketball Association" (WNBA), 2002 yılında ise genç oyuncuların gelişmesi için rezerv lig konumunda "NBA Development League" kuruldu.

  2004 senesinde daha önce Hornets takımına ev sahipliği yapan Charlotte'da Bobcats takımı kuruldu ve takım sayısı 30'a yükseldi. 2007'de Alman oyuncu Dirk Nowitzki NBA normal sezon MVP'si oldu. Aynı sene içinde lige 1. sıradan bir İtalyan, Andrea Bangniani seçildi ve NBA finallerinin MVP'si de bir Fransız, Tony Parker oldu.

  2007 de ise NBA'in globalleşmesi sonucunda 50'den fazla uluslararası oyuncu, NBA takımların da oynuyor. Ayrıca Toronto Raptors ilk defa bir NBA takımına Avrupalı bir genel menajer getirerek, bir ilke imza attı.

  Sezon
  Normal sezon
  Yaz tatilinin ardından Ekim ayı içinde takımlar antreman için kampa girmeye başlarlar. Bu dönem özellikler çaylak oyuncuların ligin zorluğuna alışmaları sağlanır ve takıma güç kazandırmak için çalışamalar yapılır. Ayrıca geniş kadro içinde takım için aktif olarak kullanılacak 12 oyuncu gerektiği durumlarda kullanılabiliecek 3 adet saket listesinde oyuncular belirlenir. Bu dönem sonrası yeni kurulan National Basketball Development League (Bir çeşit NBA'in rezerv ligi)'e gelişmesi için oyuncular gönderilir. Ve Kasım ayının ilk haftasında NBA Normal sezon maçlarına başlanır.

  NBA genel olarak 15'er takımdan doğu ve batı olmak üzere iki konferansa bölünmüştür. Her konferans ise 3'e bölünmüştür ve bu toplam 6 grupta 5'er takım vardır.

  Normal sezon içinde bir takım toplam 41'i içi saha 41'i deplasmanda olmak üzere 82 maç yapar. Ancak fikstür alışılmışın dışında aynı sırada devreli sistem gibi devam etmez. Her takım kendi grubundaki takımlarla bir sezonda 4 maç yapar. Kendi konferansında bulunan (doğu veya batı) ama diğer iki grupta bulunan takımlarla 3 veya 4 maç yapar. Diğer konferansataki takımlarla ise iki maç yapar. Yoğun maç programı ve her takımın ülkenin diğer ucundaki takımla da sezon içinde oynama mecburiyeti nedeniyle fikstür ona göre düzenlenir ve takımlar turneye çıkar gibi deplasman maçlarına giderler ve sezon boyunca iki üç gün arayla üstüste maçlar yaparlar.

  Şubat ayı içinde NBA All-Star maçı için lige ara verilir. Bu bu aradan sonra takımlar için takas dönemi sona erer. Bu tarihten sonra lig bitimine kadar takımlar kontratı olan oyuncuları takas edemezler. Ancak sözleşmesi olmayan oyuncularla imzalarlar ve sezon sonuna kadarda asagı yukarı aynı kadroyla mücadele etmek zorunda kalırlar.

  Normal sezon maçları Nisan ayı içinde sona erer. Play-off lar öncesi özellikle NBA'de oynayan her oyuncu ve koç için son derece önemli olan sezon ödülleri verilir. Play-off'lar için verilenin dışında sezon için bir En Değerli Oyuncu (Most Valuable Player, MVP) ödülü verilir. Bunun dışında verilen ödüllerin bazıları şöyledir: Ligde ilk sezonunu geçiren oyuncular arasında verilen "Yılın Çaylağı (Rookie) ödülü; Takımlarının genel olarak ilk 5'inde yer almamalarında rağmen yedek kulübesinden (bench) gelerek en büyük faydayı sağlayan oyuncuların aldığı "En iyi 6. Adam Ödülü"; "En Çok Gelişme Gösteren Oyuncu Ödülü"; "En iyi Defansif Oyuncu Ödülü" ve "Yılın en iyi Koçu Ödülü" gibi...

  Play-Off [değiştir]
  NBA Play-offları Nisan sonunda başlar. İki konferanstan 8'er takımdan 16 takım play-offlarda oynamaya hak kazanır. İki konferans için de grup liderleri ve en iyi ikinci takım play-off sıralmasında ilk 4 sıraya yerleşir ve galibiyet sayılarına göre 1 ile 4 arasında yer alır.

  Üst sırada olmak play-off'ta pek çok avantaj geitir. En önemli anvantajlardan biri konferansta birinci sıradan play-off'a çıkan takım sekizinci sıradan çıkan takımla karşılaşır. Bu şekilde lider en kötü galibiyet yüzdesi olan takımla karşılaşmış olur ve bir çeşit seri başı uygulaması uygulanmış olur. İkinci takım yedinci ile, üçüncü altıncı ile ve dördüncü takım beşinci takımla ilk turda karşılaşır. Bunun dışında bir diğer avantaj ise daha iyi sıradan ligi tamamlayan takımın saha avantajına sahip olmasıdır. Bu avantaj ilk tur dahil tüm eşleşmelerde uygulanır. Böylece sezonu en iyi galibiyetle tamamlayan takım her zaman saha avantajına, yani kendi sahasında 7 maçın 4 ünü yapma imkânına sahip olur.

  Play-offlar yedi maç üzerinden oynanır. Yani iki takımın üstüste yapacağı maçlarda 4 galibiyete ulaşan seriyi kazanır ve bir sonraki rakiple eşleşir. Dört galibiyeti bulamayan takım doğrudan elenir. İkinci turda 1. ile 8. galibi ile 4.-5. galibi karşılaşırken; 2.-7. takımların eşleşmesinden üstün çıkan takım ise 3.-6. takımın galibi ile eşleşir. Finale kadar maçların oynanacağı sistem şu şekildedir: 2 - 2 - 1 - 1 - 1 (Önce saha avantajı olan takım başlar) Böylece ligi ön sırada bitiren takım her zaman avantajlı olur. Konferans finalinden sonra Konferans Şampiyonu belli olur ve iki takım NBA Finali'nde karşılar. O zaman seri 2 - 3 - 2 sırasıyla sahalarda oynanır.

  NBA Finali iki konferans şampiyonu arasında yine 7 maç üzerinden Haziran ayında oynanır. Kazanan takımın menejeri ve koçu da dahil olmak üzere tüm oyunculara Şampiyonluk Yüzüğü verilir.


  Takımlar
  Doğu Konferansı :
  Güneydoğu Grubu: Atlanta Hawks, Charlotte Bobcats ,Miami Heat Orlando Magic ,Washington Wizards
  Merkez Grubu: Chicago Bulls ,Cleveland Cavaliers, Detroit Pistons, Indiana Pacers ,Milwaukee Bucks
  Atlantik Grubu: Boston Celtics, New Jersey Nets, New York Knicks, Philadelphia Sixers, Toronto Raptors
  Batı Konferansı :
  Güneybatı Grubu: Dallas Mavericks, Houston Rockets ,Memphis Grizzlies, New Orleans Hornets, San Antonio Spurs
  Kuzeybatı Grubu: Denver Nuggets, Minnesota Timberwolves, Oklahoma City Thunder, Portland Trail Blazers, Utah Jazz
  Pasifik Grubu: Golden State Warriors, Los Angeles Clippers, Los Angeles Lakers, Phoenix Suns, Sacramento Kings

  Doğu Konferansı
  Bölüm Takım Şehir Renkler Karşılaşma alanı Kuruluş
  Atlantik: Boston Celtics Boston, Massachusetts Yeşil, Beyaz, Siyah [1] TD Banknorth Garden 1946
  New Jersey Nets East Rutherford, New Jersey Gece yarısı Mavisi, Kırmızı ve Gümüş Izod Center 1967
  New York Knicks New York, New York Portakal, Beyaz, Mavi ve Siyah Madison Square Garden 1946
  Philadelphia 76ers Philadelphia, Pensilvanya Kırmızı, Beyaz ve Mavi Wachovia Center 1939
  Toronto Raptors Toronto, Ontario Kırmızı, Siyah ve Beyaz Air Canada Centre 1995
  Merkez : Chicago Bulls Chicago, Illinois Kırmızı, Siyah, Beyaz United Center 1966
  Cleveland Cavaliers Cleveland, Ohio Şarap, Altın, Deniz Mavisi, Beyaz ve Kırmızı Quicken Loans Arena 1970
  Detroit Pistons Auburn Hills, Michigan (Detroit area) Kırmızı, Mavi ve Beyaz The Palace of Auburn Hills 1941
  Indiana Pacers Indianapolis, Indiana Deniz Mavisi, Altın, Beyaz Conseco Fieldhouse 1967
  Milwaukee Bucks Milwaukee, Wisconsin Yeşil, Gümüş, Beyaz, Kırmızı Bradley Center 1968
  Güneydoğu: Atlanta Hawks Atlanta, Georgia Deniz Mavisi, Kırmızı ve Gümüş Philips Arena 1946
  Charlotte Bobcats Charlotte, North Carolina Portakal, Mavi, Siyah ve Gümüş Time Warner Cable Arena 2004
  Miami Heat Miami, Florida Siyah, Kırmızı, Beyaz ve Sarı American Airlines Arena 1988
  Orlando Magic Orlando, Florida Beyaz, Mavi, Gümüş ve Siyah Amway Arena 1989
  Washington Wizards Washington, D.C. Mavi, Siyah ve Altın Verizon Center 1961


  Batı Konferansı
  Bölüm Takım Şehir Renkler Karşılaşma Alanı Kuruluş
  Güneybatı: San Antonio Spurs San Antonio, Texas Siyah ve Gümüş at&t Center 1967
  Houston Rockets Houston, Texas Kırmızı, Beyaz ve Gümüş Toyota Center 1967
  Memphis Grizzlies Memphis, Tennessee Deniz Mavisi, Açık Mavi, Duman Mavisi ve Altın FedEx Forum 1995
  New Orleans Hornets New Orleans, Louisiana Ördek rengi, Altın ve Beyaz New Orleans Arena 1988
  Dallas Mavericks Dallas, Texas Deniz Mavisi, Kraliyet Mavisi, Gümüş ve yeşil American Airlines Center 1980
  Kuzeybatı : Denver Nuggets Denver, Colorado Bebek Mavisi, Altın ve Kobalt Mavisi Pepsi Center 1967
  Minnesota Timberwolves Minneapolis, Minnesota Orman Yeşili, Siyah, Açık Kahverengi ve Mavi Target Center 1989
  Portland Trail Blazers Portland, Oregon Siyah, Kırmızı, Gümüş ve Beyaz Rose Garden Arena 1970
  Oklahoma City Thunder Oklahoma City, Oklahoma Açık Mavi ve Sarı Ford Center 2008
  Utah Jazz Salt Lake City, Utah Deniz Mavisi, Barut Mavisi ve Beyaz Energy Solutions Arena 1974
  Pasifik: Golden State Warriors Oakland, California Deniz Mavisi, Portakal ve Altın ORACLE Arena 1946
  Los Angeles Clippers Los Angeles, California Kırmızı, Beyaz ve Mavi Staples Center 1970
  Los Angeles Lakers Los Angeles, California Mor, Altın ve Beyaz Staples Center 1946
  Phoenix Suns Phoenix, Arizona Mor, Portakal ve Gri US Airways Center 1968
  Sacramento Kings Sacramento, California Mor, Gümüş, Beyaz ve Siyah ARCO Arena 1945


  Eski takımlar
  Anderson Packers 1949-1950
  Baltimore Bullets 1947-1955
  Chicago Stags 1946-1950
  Cleveland Rebels 1946-1947
  Detroit Falcons 1946-1947
  Indianapolis Jets 1948-1949
  Indianapolis Olympians 1949-1953
  Pittsburgh Ironmen 1946-1947
  Providence Steamrollers 1946-1949
  Saint Louis Bombers 1946-50
  Sheboygan Redskins 1949-50
  Supersonics de Seattle 1967_2008
  Toronto Huskies 1946-47
  Washington Capitols 1946-51
  Waterloo Hawks 1949-50


  Şampiyonluklar
  Unvan sayısı Unvan sahibi
  17 Boston Celtics
  16 Los Angeles Lakers
  6 Chicago Bulls
  4 San Antonio Spurs
  3 Detroit Pistons • Golden State Warriors
  2 Houston Rockets • New York Knicks • Philadelphia 76ers
  1 Atlanta Hawks • Miami Heat • Milwaukee Bucks • Portland Trail Blazers • Sacramento Kings • Seattle Supersonics • Washington Wizards


  NBA Şampiyonları
  parantez içi sayılar, toplam unvanı göstermektedir

  1946-1947 : Philadelphia Warriors (1)
  1947-1948 : Baltimore Bullets (1)
  1948-1949 : Minneapolis Lakers (1)
  1949-1950 : Minneapolis Lakers (2)
  1950-1951 : Rochester Royals (1)
  1951-1952 : Minneapolis Lakers (3)
  1952-1953 : Minneapolis Lakers (4)
  1953-1954 : Minneapolis Lakers (5)
  1954-1955 : Syracuse Nationals (1)
  1955-1956 : Philadelphia Warriors (2)
  1956-1957 : Boston Celtics (1)
  1957-1958 : Saint-Louis Haws (1)
  1958-1959 : Boston Celtics (2)
  1959-1960 : Boston Celtics (3)
  1960-1961 : Boston Celtics (4)
  1961-1962 : Boston Celtics (5)
  1962-1963 : Boston Celtics (6)
  1963-1964 : Boston Celtics (7)
  1964-1965 : Boston Celtics (8 )
  1965-1966 : Boston Celtics (9)
  1966-1967 : Philadelphia 76ers (1)
  1967-1968 : Boston Celtics (10)
  1968-1969 : Boston Celtics (11)
  1969-1970 : New York Knicks (1)
  1970-1971 : Milwaukee Bucks (1)
  1971-1972 : Los Angeles Lakers (6)
  1972-1973 : New York Knicks (2)
  1973-1974 : Boston Celtics (12)
  1974-1975 : Golden State Warriors (3)
  1975-1976 : Boston Celtics (13)
  1976-1977 : Portland Trail Blazers (1)
  1977-1978 : Washington Bullets (1)
  1978-1979 : Seattle Supersonics (1)
  1979-1980 : Los Angeles Lakers (7)
  1980-1981 : Boston Celtics (14)
  1981-1982 : Los Angeles Lakers (8 )
  1982-1983 : Philadelphia 76ers (2)
  1983-1984 : Boston Celtics (15)
  1984-1985 : Los Angeles Lakers (9)
  1985-1986 : Boston Celtics (16)
  1986-1987 : Los Angeles Lakers (10)
  1987-1988 : Los Angeles Lakers (11)
  1988-1989 : Detroit Pistons (1)
  1989-1990 : Detroit Pistons (2)
  1990-1991 : Chicago Bulls (1)
  1991-1992 : Chicago Bulls (2)
  1992-1993 : Chicago Bulls (3)
  1993-1994 : Houston Rockets (1)
  1994-1995 : Houston Rockets (2)
  1995-1996 : Chicago Bulls (4)
  1996-1997 : Chicago Bulls (5)
  1997-1998 : Chicago Bulls (6)
  1998-1999 : San Antonio Spurs (1)
  1999-2000 : Los Angeles Lakers (12)
  2000-2001 : Los Angeles Lakers (13)
  2001-2002 : Los Angeles Lakers (14)
  2002-2003 : San Antonio Spurs (2)
  2003-2004 : Detroit Pistons (3)
  2004-2005 : San Antonio Spurs (3)
  2005-2006 : Miami Heat (1)
  2006-2007 : San Antonio Spurs (4)
  2007-2008 : Boston Celtics (17)
  2008-2009 : Los Angeles Lakers (15)


  Şampiyon takımlara Larry O'Brien kupası verilmektedir.


  NBA şampiyonu Antrenörler
  parantez içi sayılar, toplam unvanı göstermektedir

  1946-1947 : Eddie Gottlieb (1)
  1947-1948 : Buddy Jeanette (1)
  1948-1949 : John Kundla (1)
  1949-1950 : John Kundla (2)
  1950-1951 : Les Harrison (1)
  1951-1952 : John Kundla (3)
  1952-1953 : John Kundla (4)
  1953-1954 : John Kundla (5)
  1954-1955 : Al Cervi (1)
  1955-1956 : George Seneski (1)
  1956-1957 : Red Auerbach (1)
  1957-1958 : Alex Hannum (1)
  1958-1959 : Red Auerbach (2)
  1959-1960 : Red Auerbach (3)
  1960-1961 : Red Auerbach (4)
  1961-1962 : Red Auerbach (5)
  1962-1963 : Red Auerbach (6)
  1963-1964 : Red Auerbach (7)
  1964-1965 : Red Auerbach (8 )
  1965-1966 : Red Auerbach (9)
  1966-1967 : Alex Hannum (2)
  1967-1968 : Bill Russell (1)
  1968-1969 : Bill Russell (2)
  1969-1970 : Red Holzman (1)
  1970-1971 : Larry Costello (1)
  1971-1972 : Bill Sharman (1)
  1972-1973 : Red Holzman (2)
  1973-1974 : Tom Heinsohn (1)
  1974-1975 : Al Attles (1)
  1975-1976 : Tom Heinsohn (2)
  1976-1977 : Jack Ramsay (1)
  1977-1978 : Dick Motta (1)
  1978-1979 : Lenny Wilkens (1)
  1979-1980 : Paul Westhead (1)
  1980-1981 : Bill Fitch (1)
  1981-1982 : Pat Riley (1)
  1982-1983 : Billy Cunningham (1)
  1983-1984 : K.C. Jones (1)
  1984-1985 : Pat Riley (2)
  1985-1986 : K.C. Jones (2)
  1986-1987 : Pat Riley (3)
  1987-1988 : Pat Riley (4)
  1988-1989 : Chuck Daly (1)
  1989-1990 : Chuck Daly (2)
  1990-1991 : Phil Jackson (1)
  1991-1992 : Phil Jackson (2)
  1992-1993 : Phil Jackson (3)
  1993-1994 : Rudy Tomjanovich (1)
  1994-1995 : Rudy Tomjanovich (2)
  1995-1996 : Phil Jackson (4)
  1996-1997 : Phil Jackson (5)
  1997-1998 : Phil Jackson (6)
  1998-1999 : Gregg Popovich (1)
  1999-2000 : Phil Jackson (7)
  2000-2001 : Phil Jackson (8 )
  2001-2002 : Phil Jackson (9)
  2002-2003 : Gregg Popovich (2)
  2003-2004 : Larry Brown (1)
  2004-2005 : Gregg Popovich (3)
  2005-2006 : Pat Riley (5)
  2006-2007 : Gregg Popovich (4)
  2007-2008 : Doc Rivers (1)
  2008-2009 : Phil Jackson (10)


  NBA şampiyonu unvanını 10 şampiyonlukla en çok Phil Jackson kazandı. Ardından 9 şampiyonlukla Red Auerbach, 5 şampiyonlukla John Kundla ve Pat Riley geliyor. Ayrıca, sadece üç antrenör değişik takımlarla şampiyon oldu : Chicago Bulls ve Los Angeles Lakers'le Phil Jackson ; Los Angeles Lakers ve Miami Heat'le Pat Riley ; Saint-Louis Hawks ve Philadelphia 76ers'le Alex Hannum

  Nba Rekorları

  --------------------------------------------------------------------------------


  SAYI:
  Tüm zamanlarda en çok sayı atan oyuncu:38,387-Kareem Abdul Jabbar
  Tüm zamanlarda en yüksek sayı ortalaması:30,12-Michael Jordan
  Tüm zamanlarda en çok fazla sayı kralı olan oyuncu:10 kez- Michael Jordan
  Bir sezonda en fazla sayı:4,029-Wilt Chamberlain ort:50,4 sayı!!!!
  Bir maçta en fazla sayı:100-Wilt Chamberlain
  Bir devrede en fazla sayı:59-Wilt Chamberlain
  Bir periyotta en fazla sayı:33-George Gervin
  Bir uzatmada en fazla sayı:15-Earl Boykins
  Kariyerinde en fazla 50 sayı barajını geçen oyuncu:118-Wilt Chamberlain
  Bir sezonda en fazla 50 sayı barajını geçen oyuncu:45-Wilt Chamberlain
  Bir sezonda ard arda en fazla 50 sayı barajını geçen oyuncu:7-Wilt Chamberlain
  Kariyerinde en çok 40 sayı barajını geçen oyuncu:271-Wilt Chamberlain
  Bir sezonda en fazla 40 sayı barajını geçen oyuncu:63-Wilt Chamberlain
  Bir sezonda ard arda en fazla 40 sayı barajını geçen oyuncu:14-Wilt Chamberlain

  RİBAUND:
  Tüm zamanlarda en fazla ribaund alan oyuncu:23.924-Wilt Chamberlain(Yanına yaklaşılamayan rekor)
  Tüm zamanlarda en yüksek ribaund ortalaması:22,9-Wilt Chamberlain
  Tüm zamanlarda en fazla ribaund kralı olan oyuncu:11-Wilt Chamberlain
  Bir sezonda en fazla ribaund:2,149-Wilt Chamberlain
  Bir sezonda en yüksek ribaund ortalaması:27,2-Wilt Chamberlain
  Bir maçta en fazla ribaund:55-Wilt Chamberlain
  Bir devrede en fazla ribaund:32-Bill Russell(sonunda)
  Bir periyotta en fazla ribaund:18-Nate Thurmond

  ASİST:
  Tüm zamanlarda en fazla asist yapan oyuncu:15,806-John Stockton
  Tüm zamanlarda en yüksek asist ortalaması:11,2-Magic Johnson
  Tüm zamanlarda en fazla asist kralı olan oyuncu:9-John Stockton
  Bir sezonda en fazla asist:1,164-John Stockton
  Bir sezonda en yüksek asist ortalaması:14,5-John Stockton
  Bir maçta en fazla asist:30-Scott Skiles
  Bir devrede en fazla asist:19-Bob Cousy
  Bir periyotta en fazla asist:14-John Lucas

  TOP ÇALMA:
  Tüm zamanlarda en fazla top çalan oyuncu:3,265-John Stockton
  Tüm zamanlarda top çalma ortalaması:2,71-Alvin Robertson
  Tüm zamanlarda en fazla top çalma kralı olan oyuncu:3-Michael Ray Richardson,Alvin Robertson,Michael Jordan
  Bir sezonda en fazla top çalma:301-Alvin Robertson
  Bir sezonda en yüksek top çalma ortalaması:3,67-Alvin Robertson
  Bir maçta en fazla top çalma:11-Larry Kenon,Kendall Gill
  Bir devrede en fazla top çalma:8-Quin Buckner,Fred Brown,Gus Williams,Eddie Jordan,Dudley Bradley,Bob Williams,Fat Lever,Michael Jordan,Clyde''The Glyde''Drexler,Doug Christie ve Michael Finley
  Bir periyotta en fazla top çalma:8-Lafayette Fat Lever(Diğer 3 periyotta hiç top çalamamış )

  BLOK:
  Tüm zamanlarda en fazla blok yapan oyuncu:3,830-Hakeem Olajuwon
  Tüm zamanlarda blok ortalaması:3,50-Mark Eaton
  Tüm zamanlarda en fazla blok kralı olan oyuncu:4-Mark Eaton,Kareem Abdul Jabbar
  Bir maçta en fazla blok:Resmi;17-Elmore Smith Gayri resmi;28-Wilt Chamberlain
  Bir devrede en fazla blok:11-Elmore Smith,George Johnson,Manute Bol
  Bir periyotta en fazla blok:8-Manute Bol,Dikembe Mutombo,Eric Damp


  KARİYERİNDE (NORMAL SEZON VE PLAYOFF TOPLAMI) EN FAZLA TRİPLE-DOUBLE YAPAN OYUNCU
  NBA tarihinde bir sezonu triple-double ortalaması ile tamamlayan tek oyuncu olan Oscar Robertson, 178 ile kariyerinde en fazla T-D yapan oyuncu sıralamasında birinci. NBA ligindeki 2.sezonunda (1961-62) 30.8 sayı, 12.5 ribaund ve 11.4 asist ortalamalarını tutturan ‘ The Big O’ Robertson’ın ilk 5 sezonundaki toplam sayı, ribaund ve asist ortalamaları da her kategoride çift haneliydi (30.3 sayı, 10.4 ribaund ve 10.6 asist).
  Bu kategoride 2.sırada bulunan Magic Johnson’ın 138, 3.sırada bulunan Wilt Chamberlain’in 74 ve 4.sırada bulunan Larry Bird’ün 59 T-D’ı var. Aktif oyuncular arasında triple-double denince akla ilk gelen Jason Kidd 8 sezon sonunda (615 maçta) 49 T-D ile listede 5. sırada. 6.sırada bulunan Lafayette ‘ Fat’ Lever’in 42, 7.sırada bulunan Michael Jordan’ın ise 30 T-D’ı var.

  KARİYERİNDE QUADRUPLE-DOUBLE YAPAN OYUNCULAR
  NBA tarihinde bir maçta 4 kategoride çift haneli sayıya ulaşan sadece 4 oyuncu bulunmakta. Aslında blok ve top çalma kategorileri 1973-74 yılından sonra tutulmaya başlandığı için daha önceki sezonlarda bir çok maçta bazen 4 bazen 5 kategoride de çift haneye ulaştığı düşünülen Wilt Chamberlain, Bill Russell ve Oscar Robertson’ın rakamları ne yazık ki mevcut değil. 1968’de 24.3 sayı, 23.8 ribaund, 8.6 asist ortalamaları ile sezonu tamamlayan ve bir çok maçta 10’un [/font]üstünde blok yapan Chamberlain ve 1967’de 13.3 sayı, 21.0 ribaund, 5.8 asist ortalamaları ile oynayan ve maçlarda 10 blok hatta ve yanında 10 top çalma yapan Russell’ın istatistikleri olsaydı quadruple-double sayıları herhalde her sezon 10-15’in üzerinde olurdu. NBA tarihinde kayıtlı ilk quadruple-double’ı gerçekleştiren Nate Thurmond’da bu başarıya ulaştığında 33 yaşındaydı! Yani daha evvelki sezonlarda O’da bu başarıya bir çok kez ulaşmıştı. Tabi bu dönemle eski dönemi karşılaştırmak aslında çokta mantıklı değil. Çünkü günümüz basketbol oyun tarzı, oyun düşüncesi ile eski dönem basketbolu arasında çok büyük farklar var. Neyse masalı bırakıp gerçeklere dönelim ve size NBA tarihinde Quadruple Doubles gerçekleştiren 4 oyuncuyu ve bu oyuncuların o maçtaki rakamlarını vereyim.

  Nate Thurmond (Chicago-Atlanta maçında, 18.10.1974) 22 sayı, 14 ribaund, 13 asist ve 12 blok;
  Alvin Robertson (San Antonio-Phoenix maçında, 28.02.1986) 20 sayı, 11 ribaund, 10 asist ve 10 top çalma;
  Hakeem Olajuwon (Houston-Milwaukee maçında, 29.3.1990) 18 sayı, 16 ribaund, 10 asist ve 11 blok
  David Robinson (San Antonio-Detroit maçında, 17.2.1994) 34 sayı, 10 ribaund, 10 asist ve 10 blok.  KARİYERİNDE TRİPLE DOUBLE-DOUBLE YAPAN OYUNCU
  NBA tarihinde bir maçta 3 kategoride 20 üzerinde rakamlara erişen tek oyuncu Wilt Chamberlain’dır. Chamberlain Philadelphia forması altında 2 Şubat 1968’de Detroit’e karşı 22 sayı, 25 ribaund ve 21 asist üreterek inanılmaz bir triple doube gerçekleştirmiştir.

   Forum Saati Çarş. Ocak 16, 2019 2:03 am