Kayıt Ol'maz iseniz Linkleri ve Resimleri Göremezsiniz.Eğer Kayıtlı'İsenizGiriş Yapın
Moderatör Alımları Başlamıştır.Başvuru için TIKLA

  ||SAMP Dizi Yapım Rehberi||dizi çekmek isteyenler için ideal

  Paylaş

  sqlowen
  Moderatör
  Moderatör

  >>Rep Puanı : 29
  >>Teşekkür Puanı : 0
  >>Mesaj Sayısı : 23
  >>Kayıt tarihi : 05/03/11

  Cüzdan
  Altın Altın:
  Para Para:

  default ||SAMP Dizi Yapım Rehberi||dizi çekmek isteyenler için ideal

  Mesaj tarafından sqlowen Bir Ptsi Mart 07, 2011 7:40 pm

  Öncelikle merhaba arkadaşlar.
  Son zamanlarda sektöre artan ilgiden dolayı, sizlere yardımcı olabilecek bir konu hazırlamak istedim. Burdan buyrun:

  Dizi Hazırlamak.

  A- Altyapı

  1- Konu Belirlemek.
  Dizi yaparken ilk olarak konu belirlemek lazım. Konunuzu tamamen kendiniz seçebileceğiniz gibi, internet üzerinden, kitaplardan araştırarak ta kafanızda birşeyler oluşturabilirsiniz. Ancak, kesinlikle hikayenizi bir yerden araklamayın. Esinlenmemeye çalışın hatta. Özgün olun. Yoksa diziniz daha başlamadan bitebilir.

  2- Tema Belirlemek.
  Tema dizi için vazgeçilmezdir. Temanız size özgü olmalı. Tema; yazı tipi, yazılış şekli, dil gibi öğelerden etkilenir. Tema, dizinin atmosferini de etkiler.

  - Dil: Dil dizinin başarısına etki eden en önemli faktörlerdendir. Karakterlerin konuşmalarını, anlatıcının tavrını iyi belirlemelisiniz. Her yerde olması gereken gibi, dizide de Türkçe'nin kurallarına dikkat etmeye çalışın. Karakterlerinizin konuşmalarını da atmosfere iyi yansıtın. Mesela adamınız, bir çatışmanın ortasında espri yapmasın. Eğer gerçekten profesyonel bir yapım hazırlamak istiyorsanız, bunlara dikkat etmeniz şart.

  - Yazı Tipi: Tema için diğer bir önemli faktör. Yazı tipiniz sahneyi tamamlayacak biçimde olmalı. Yazı tipini sık sık değiştirmemeye çalışın. Ayrıca bağırmalarda, ünlemlerde ve benzeri konuşmalarda puntoyu daha büyük ayarlayabilirsiniz. Örneğin:

  gibi.

  - Yazılış Şekli: Yazılış şekli önemlidir. Yazıların nerede, nasıl olacağı gibi. Yani arkaplanı beyaz olan bir yere gider sarı renk yazarsan, olmaz. Örneğin:

  gibi.

  Ayrıca, konuşmaları ilerletme biçiminiz de önemli. Konuşma balonu mu, yoksa text mi kullanacaksınız? Daldan dala atlamayın derim.

  3- Bir final düşünmek.
  Konuyu ayarladınız, temayı felan da düşündünüz. Şimdi hayal edin. Bu dizi nasıl ilerler? Nasıl biter? Buna uymayacak olsanız bile, kafanızda biraz olsun düşünmek size hikaye akışında kolaylık sağlayacak. Örneğin, karakteriniz ilerde -en klişesinden- bir mafya babası olacaksa, yaşayacaklarını ona göre düzenleyebilirsiniz. Burası sizin hayal gücünüze kalmış.

  4- Hikaye Akışı.
  Hikayenin nasıl ilerleyeceğini belirlemek. Aslında bunları sadece taslak olarak düşünseniz de olur. Asıl olay bilgisayarın başına oturunca çıkıyor ortaya. Ama altyapı oluşturmadan dalarsanız, bilgisayar başında vakit kaybedersiniz bence. Hikaye akışını nasıl mı ayarlayacaksınız? Sadece hayal edin. Düşünün. Banyoya girdiğinizde, tuvalette, gece uykunuz gelmediğinde... Düşünün sadece. Parlak fikirler ortaya çıkacaktır.


  B- Çekim

  1- Kullanılacak Programlar.
  Dizi çekerken sadece oyun içi öğelerden yararlanırsanız, olağanüstü bir başarı elde etmeniz zor. Bazı yan programlar kesinlikle gerekli.

  Oyunla ilgili yan programlar


  --------------------------------------------------------------------------------

  Cleo Dosyaları: Cleo dosyaları dizinizi farklılaştırmakta kullanacağınız belki de en önemli programlar. Cleo dosyalarının kurulumu için gerekli programı ve içinde güzel ve gerekli modların bulunduğu bir "CLEO" dosyasını sizin için upload'ledim. İçindeki bazı modların ne işe yaradığını kısaca aktarayım.

  PED Spawner: Oyuna istediğiniz PED'i indirmenizi sağlar. Gerçekten çok yararlıdır.
  Skin Select: Mağazalarla uğraşmadan istediğiniz giysileri istediğiniz yerde edinebilirsiniz.
  Teleport: İstediğiniz yere anında ışınlanmanızı sağlar.

  İçinde birkaç mod daha var. En önemlileri bunlardı.

  CLEO Dosyalarını Buradan İndirebilirsiniz


  Cleo Dosyalarının Kullanımı:

  PED Spawner: Oyun sırasında hile yazar gibi, "PED" yazarsanız menü karşınıza gelecektir. Yön tuşlarıyla PED'ler arasında dolaşabilir, "SPACE" tuşuyla istediğiniz PED'i düşürebilirsiniz.

  Skin Select: Oyun sırasında "3" tuşuna basarsanız (NumPad'dan değil) kıyafet ve skin menüsü karşınıza gelecektir. Buradan istediğiniz değişimi beklemeden yapabilirsiniz.

  Teleport: Oyunda haritayı açıp gitmek istediğiniz noktayı işaretleyin. Sonra oyuna dönün. Aynı anda "X ve Y" tuşlarına basarsanız, ışınlanma gerçekleşir.

  Smoking: Oyun sırasında, 7-8-9 tuşlarına basarsanız (aynı şekilde NumPad'tan değil), karakter bulunduğu konuma göre şekil alıp sigara içmeye başlar.

  Phone: Oyun sırasında "T" tuşuna basarsanız, karakter telefonla konuşmaya başlar. İstediğiniz zaman "Enter" ile kapatabilirsiniz.

  Verdiğim dosyada bulunan kullanışlı modları açıklamaya çalıştım. Eğer, ayrıca mod yüklediyseniz ve kullanmayı çözemediyseniz bildirin, yardımcı olmaya çalışırım.


  --------------------------------------------------------------------------------

  DYOM: Kesinlikle en gerekli program. Daha fazla bilgi almak için arkadaşlarımızın konusuna bakabilirsiniz.

  SA Cam Hack: Dizinin çekiminde katrajınızın özgürlüğünü daha da arttırabilirsiniz. Yararlı bir programdır. Güzel sahneler çıkıyor.

  San Andreas Mod Installer: SAMI, oyuna dosyaları rardan bile çıkarmadan, rahat bir şekilde araç yüklemenizi sağlar. Kullanışlı bir programdır.  Daha birçok program bulunabilir aslında. Ben bazı püf programları koydum. IMG Tools'ta koyulabilirdi yani buraya.


  Oyun dışı yan programlar

  Fraps: Sahneleri bilgisayara aktarmak için, bence en güzel program. Sadece dizi için değil, her alanda kullanabilirsiniz. Video da çekilebiliyor.

  Google'dan bakarsanız, gayet kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Şayet, tam sürümünün forumda paylaşılması yasak.

  Paint! : Bunu buraya koymazsak ayıp olur şimdi. Kesinlikle her derde deva.

  Tabi, bunun dışında upload siteleri de önemli. Imageshack ve Tinypic, tavsiye ettiklerim.


  2- Envanter.
  Dizi çekerken güçlü bir envantere ihtiyacınız var. Arabalar ve giysiler, çok önemli. Mümkünse bütün giysilerinizi, ve arabaların çoğunu değiştirmeye çalışın.

  Gta Inside'tan istemediğiniz kadar araç ve giysi bulabilirsiniz. Binlerce çeşit var. Kendiniz için en iyileri seçin.

  Bu arada, buradan, oyuna kıyafet/araç yüklemeyi öğrenebilir bilmeyenler.


  Ek Yamalar, Hileler:

  San Andreas %100 Save

  San Andreas Hileleri

  *Burada bir hileye dikkat çekmek istiyorum.
  Oyun sırasında "SJMAHPE" yazarsanız, istediğiniz adamı peşinize takabilirsiniz.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Senaryo Hakkında Tüyolar

  1- Kurgu

  İlk önce senaryo kurgulamaya başlayın. Fakat önce sadece kurgulayın. Ana karakter v.b düşünmeyin. Bir dünya oluşturun kafanızda. İşte "Şöyle şöyle çete savaşları olan böyle böyle polisleri olan bir şehir" gibi. Sonra karakter kurgulayın. Mesela çete dedik değil mi? Çetenin bir elebaşı olması lazım. Her çeteye birer elebaşı kurgularsınız. Sonra en az 5-6 tane eleman lazım. Sadece elebaşları değil diğer elemanlar da önemli. Sonra polisleri kurgularsınız. Sonra bu kurgu üzerinden nereye gidebilirsiniz? Mesela bir çete soygun yapıyor. Fakat şans eseri oradan geçen devriye geçen polisle çatışmak zorunda kalıyorlar. Polis memuru yardım istiyor fakat vurulup ölüyor. Polis'in kocası (polis bayan olsun) bu çetelerden intikam almak istiyor. Karşı çeteleri kışkırtıyor ve şehri karıştırıyor. İşte bir hikâye başlangıcı.
  Kurgularken en iyisi doğaçlama kurgulamaktır. Hiç bir şeye bağlı kalmadan.

  2 - Hiç bir şey için üşenmeyin.

  Senaryo kurmakta zorluk mu çekiyorsunuz? Hemen hikaye kurmak istediğiniz temada 1-2 film bulup izleyin. Hatta daha fazla izleyin. Fazla film fazla ihtimal demektir. Yarış dizisi mi çekeceksiniz? İndirin F'NF serisini izleyin. Üşenmeyin. Hatta film yetmedi oyun oynayın. Silahlı binlerce oyun var. Bir Modern Warfare / 2 oynasanız fena olmaz mesela.

  3 - Diyaloglar

  İyi kurulmuş bir senaryoyu diyaloglarla aktaracaksınız. Öyleyse, filmler yine yardımcınız olacaktır. Yani tutup bir mafya babasının "Haracını ödemeyen dükkanlar varmış gidip basalım" demesi pek mantıklı olmaz. Onun yerine "Haracını ödemeyen dükkânlar varmış. Bir ziyaretlerine gidelim" gibi bir laf etmesi gerekir. Bunun gibi diyaloglar.

  4 - İçerik

  Bir diziyi dizi yapan modlar değil içerdikleridir. Çok iyi modlar kullanılsa bile birşey anlatmıyorsa mod tanıtım resimlerinden başka birşeye benzemez. Diziyi dizi yapan senaryosudur, içerdiği öğelerdir. Çetrefilli, kumpaslarla dolu bir hikâyesi sıkıcı olmadan anlatılıyorsa varsın hiç mod olmasın fark etmez.
  Modsuz dizi olur senaryosuz dizi olmaz.

  5- Detaylar

  Detaylar önemlidir ve güzeldir. Ancak doğru kullanılırsa. Önce diziyi hangi bakış açısıyla anlatacaksanız onu seçin. Yani gözlemci bakış açısıyla anlatacaksanız karakterlerin içinden geçenleri (belki ana karakter hariç) kesinlikle izleyiciye aktarmamalısınız. Dizi içerisinde karakter kendisi göstermeli. Yok ilahi bakış açısıyla gidecekseniz, her bir karakterin ne düşündüğünü, neyi amaçladığını gösterebilirsiniz. Onun dışında detayları çok dikkatli kullanmalısınız. "Sabah kalkar '''Ellerini yıkar ve banyodan çıkar''' " Tamamen gereksiz bir detaydır. Yani ellerini yıkayacağını anlatmak gereksizdir. Ayrıca bölüm hakkında ileride dizi içinde işleyebileceğiniz bir bilgiyi vermek iyi ya da kötü bir sonuç doğurabilir. Serseri mayın gibidir. Mesela bir karakterin "Sizin canınıza okuyacağım" dedikten bir kaç bölüm sonra çıkıp sözkonusu kişilere yaylım ateşi açması hem bölümleri bağlayacaktır hem güzel bir detay olacaktır. Ancak sinirli bir şekilde evden çıkan bir adamın ne yapacağını söylemesi de saçma olur.

  6 - Betimleme

  Dizi içerisinde betimleme yapmanın pek bir anlamı yok. Belki dizide gösteremeyeceğiniz detayları betimleyebilirsiniz. Onun dışında betimlemeyi senaryoyu yazarken yapın. Hatta senaryo yazarken sırf betimleme yapmaya çalışın. Böylece diziyi kafanızdaki kurguyla daha yakın yapabilirsiniz. Bu da istediğinizi aktarmanıza büyük katkı sağlar.

  7 - Oyun dışı materyallerden faydalanın

  Mesela bir futbol maçı sahnesini FIFA 11'den almaktan çekinmeyin. Ya da bir yarış arabasını bir oyundan resmini çekipte arka plana koymanın hiç bir zararı olmaz. Hatta GTA'ya yapılmamış olan pek çok materyali bir kaç kareye de olsa sokabilirsiniz.

  Evet, artık diziyi çekmeye hazırız gibi. Bundan sonrası tamamen size kalmış. Benim anlattıklarımın dışında, yeni programlar kullanıp, yeni formüller geliştirerek daha güzel şeyler çıkarabilirsiniz.

  Rehberin bu bölümü için, Dizici01'e teşekkürler.


  --------------------------------------------------------------------------------


  C- Motor!

  Artık herşey size bağlı. Hayalgücünüzü, yaratıcılığınızı kullanın.

  Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Umarım unuttuğum birşey yoktur. Varsa da bana bildirin, tamamlarım zaten.

  İyi forumlar!

  KiLL_ReaDy
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  >>Rep Puanı : 0
  >>Teşekkür Puanı : 0
  >>Mesaj Sayısı : 1
  >>Kayıt tarihi : 09/03/11

  default Geri: ||SAMP Dizi Yapım Rehberi||dizi çekmek isteyenler için ideal

  Mesaj tarafından KiLL_ReaDy Bir Çarş. Mart 09, 2011 5:11 pm

  Güzel Paylaşım teşekkürler.

   Forum Saati Çarş. Ara. 12, 2018 6:41 pm